A világ legnagyobb egyetemi multisport-eseményére készülő magyar delegáció tagjai kedden, ünnepélyes keretek között tettek fogadalmat Budapesten. A július 16–27. között a németországi Rajna–Ruhr régióban megrendezendő Egyetemi Világjátékokon minden eddiginél nagyobb, összesen 248 fős magyar csapat vesz részt – ebből 178 sportoló, akik 47 különböző felsőoktatási intézményből érkeznek, ezek közül 31 magyarországi.
A Magyar Egyetemi–Főiskolai Sportszövetség (MEFS) által szervezett fogadalomtétel helyszíne ezúttal az Ötkert Club volt. A fiatal sportolók nevében Mátó Sára, a 2023-as játékokon bronzérmes gátfutó mondta el a fogadalom szövegét.
„A megújult magyar felsőoktatás hallgatóbarát és sportbarát lett – ennek is köszönhető, hogy minden eddiginél több versenyző képviseli hazánkat a Világjátékokon” – mondta köszöntőjében Pósánné Rácz Annamária, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára. Hozzátette: a kimagasló sportteljesítményt már a felvételin is elismeri a rendszer, 2024-ben hetvenegyen jutottak be ilyen alapon a felsőoktatásba. „A sportolói életpályát választó hallgatóknak kétszeres teherrel kell megküzdeniük, ezért kulcsfontosságú, hogy olyan támogató közeg vegye őket körül, amely mind a sportban, mind az oktatásban segíti a kiteljesedést” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Az Egyetemi Világjátékokon való részvétel nemcsak sportteljesítmény, hanem összetett életforma vállalása is – jelentette ki Märcz Tamás olimpiai bajnok vízilabdázó, a Nemzeti Sportfejlesztési és Módszertani Intézet nagykövete.
„A játékokra kiutazó sportolók példát mutatnak a saját generációjuknak: bizonyítják, hogy kitartással, fegyelemmel és áldozatvállalással egyszerre lehet helytállni a sportpályán és az egyetemi előadótermekben is. Ez a kettős teher hosszú távon óriási erőforrássá válik, legyen szó sportkarrierről vagy civil hivatásról. Az Egyetemi Világjátékokon nemcsak önmagukat, hanem egyetemeiket, edzőiket, családjaikat és Magyarországot képviselik. Ez az esemény fontos mérföldkő lehet a sportolói pályán, de legalább ennyire értékes a közösségi élmények, a nemzetközi kapcsolatok és az inspiráló találkozások szempontjából is” – fogalmazott Märcz Tamás, aki korábban szövetségi kapitányként vezette a férfi vízilabda-válogatottat az Egyetemi Világjátékokon.
Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajos, a MEFS elnöke ünnepi beszédében hangsúlyozta: az Egyetemi Világjátékok nem pusztán sportesemény, hanem a tudás, a közösség és az elkötelezettség ünnepe.
„A magyar csapat minden idők legnagyobb küldöttségeként képviseli hazánkat, ami önmagában is történelmi siker. Bízom benne, hogy versenyzőink nemcsak kiváló eredményeket érnek el, hanem példát is mutatnak kitartásból, fair play-ből és közösségi szellemből. A magyar felsőoktatás és sport jövője többek között a most kiutazó csapat kezében van – kívánom, hogy legjobbjaink vigyék jó hírét az országnak, és térjenek haza felejthetetlen élményekkel!” – fogalmazott a MEFS elnöke.
A magyar sportolók a következő sportágakban indulnak: 3×3 kosárlabda, asztalitenisz, atlétika, evezés, íjászat, dzsúdó, kosárlabda, műugrás, ritmikus gimnasztika, strandröplabda, tollaslabda, taekwondo, torna, úszás, vívás és vízilabda. Két évvel ezelőtt Csengtuban minden rekordot megdöntött a magyar egyetemi csapat a 17 szerzett éremmel.
A magyar delegáció legnagyobb reménységei közé tartozik idén például a már két Egyetemi Világjátékok-érmet szerző vívó, Horváth Gergő, az aranyérmes ritmikus gimnasztikázó, Pigniczki Fanni, valamint a 2023-ban második helyen záró férfi vízilabda-válogatott. Népes különítménnyel utaznak Németországba az atléták. Több éremesélyes versenyzőnk van ebben a sportágban is: Mátó Sárán kívül Enyingi Patrik (400 m)és a férfi 4X400-as váltó is dobogóra állhat – többek között.
A csapat nevében fogadalmat tevő Mátó Sára elmondta:
„Hatalmas megtiszteltetés számomra, hogy én olvashattam fel a fogadalmat. A Rajna–Ruhr-i játékok remek lehetőséget jelentenek arra, hogy tudásunk legjavát nyújtsuk, és sportszerűen képviseljük Magyarországot.”
A sportolók útját többek között orvosi, pszichológiai és gyúrói stáb, valamint egy kommunikációs egység is támogatja. A fogadalomtétel után technikai eligazítást is tartottak a kiutazók számára, hogy minden készen álljon a sikeres részvételhez.
A rangos eseményen részt vettek a felsőoktatás, a sportvezetés és a sportszövetségek képviselői is, jelezve, hogy az egyetemi sport nem csupán a versenyről, hanem közös nemzeti küldetésről szól.