Németh Nándor parádés győzelme 100 gyorson, Ugrai Panna duplája, illetve az utolsó ilyen viadalát győzelemmel kezdő Kapás Boglárka remeklése jelentette a XX. Szerencsejáték Zrt. Rövidpályás Országos Bajnokság nyitónapjának fő attrakcióit. No meg egy sosem látott holtverseny: Késely Ajna és Jackl Vivien 1500 gyorson úszott századra ugyanolyan időt s állhatott együtt a dobogó tetejére.

Szita Károly polgármester és Wladár Sándor MÚSZ-elnök megnyitóját követően Virth Balázs klasszisainak aranyérmeivel indult az idei ob: 200 vegyesen előbb Zombori Gábor, majd Kapás Boglárka győzött. Miután a vegyes másik kiválósága, Holló Balázs egy motorbalesetben ripityára törte a csuklóját, Zomborinak nem igazán akadt riválisa, Kapás Boglárkának ellenben óriásit kellett hajráznia, ám végül a szokásos “bogis” felpörgéssel sikerült megelőznie a nála kilenc évvel fiatalabb Vécsei Rékát (hogy a többiekről ne is beszéljünk: a többségük még óvodás sem volt, amikor Bogi már ifjúsági olimpiát nyert 2010-ben…).

Eztán Németh Nándor repesztett egy derűs 46.84-et 100 gyorson – saját bevallása szerint őszintén meglepődött, hogy sikerült 47-en belül jönnie (amúgy ezzel 12.  a világranglistán); pláne úgy, hogy messze nem végez teljesértékű edzésmunkát, és saját bevallása szerint inkább hagyta a sprinttávokon alapnak számító delfizenést, mert úgy érezte, a víz felett most gyorsabban halad.

Később egy derűs kurjantással érkezett a melegítő medencéhez (“Majd adjátok ide a Szentes edzéstervét!”), miután a győri edzők is épp ott gratuláltak Szentes Bence aranyérméhez. A megélhetés miatt inkább a munkát és tanulást választó hátúszó ugyanis egy éve járogat tréningezni, ám vitathatatlan tehetsége annyira megmutatkozott, hogy ötven háton bejöjjön elsőnek.

Azon viszont már meg sem lepődött senki, hogy a lantot szintén nagyjából két éve letevő, és azóta már az Úszó Nemzet Programban óvodásokat úszni tanító, illetve a Kőbánya fiataljait edző Horváth Dávid a nagypályás ob után rövidpályán is behúzta az elsőséget 100 mellen – a hölgyeknél is a papírforma érvényesült, miután Békési Eszter nyert.

Az sem okozott nagyobb felhorkanást, hogy az egyre acélosabb Ugrai Panna fél órán belül behúzta a 100 gyorsot és az 50 hátat.

Hanem ami 1500 gyorson történt, annak alighanem híre megy a nagyvilágban, már csak azért is, mert az idei nyár két Európa-bajnoka hozta össze – és példátlan az úszósportban, hogy hatvan hossz végén holtversenyben érjen a falhoz a két legjobb. Márpedig ez történt, a Belgrádban 400-on és 800-on győztes Késely Ajna, illetve az 1500-at megnyerő Jackl Vivien századra ugyanannyit úszott, azaz mindketten aranyérmesek lettek!

A férfiaknál Hartmann Máté győzött a leghosszabb távon úgy, hogy egy lendülettel letolt még ötven métert, miután azt hitte, a sípszó a nagypályás viadalokhoz hasonlóan száz méterrel a vége előtt figyelmeztet az utolsó hosszra, rövidpályán azonban ötvennél jeleznek a bírók… A nyíltvizen olimpiai bajnok Rasovszky Kristóf, mondjuk úgy, edzettségi állapotának megfelelően ezúttal második lett – morcos inkább amiatt volt, hogy ennek ellenére őt invitálták meg doppingvizsgálatra.

A mixed váltók közül a vegyest a BVSC, a gyorsat pedig a Győr nyerte – utóbbi számban a nagy generáció utolsó, még most is induló képviselőjeként odaállt a rajtkőre a Jövő SC kvartettjében Verrasztó Evelyn; speciel az ő esetében a másik három csapattárs 18, illetve 20 esztendővel volt fiatalabb…

Nyilatkozatok

Németh Nándor, 100m gyors, aranyérem

“Kifejezetten jó volt ez az úszás, pláne a reggelihez képest. Jól összerakott úszás volt, bár az edzetlenség azért kijött rajtam. Fordulóimon nagyon érzem, hogy sok lenne még benne. Amit sikerült összerakni az elmúlt egy évben, az még így is segít, bár épp a delfineket megcsináltam reggel, és az kivett belőlem, úgyhogy tudtam, most inkább kevesebbet delfinezek és inkább úszom, mert különben lassú leszek. Pozitív meglepetés volt az idő, és még élveztem is.”

Késely Ajna, 1500m gyors, holtversenyes aranyérem

“Nagyon örülök, hogy sikerült így beérni és épp mondtam Vivinek, hogy ez így annyira szép és igazságos. Az első ezerig próbáltam a lábánál menni, Vivinek ugye jobbak voltak a fordulói, bár ezt ő nem így látja, de nálam mindenképp jobban csinálta, mert én ott próbáltam spórolni, miután gyengének érzem a lábaim. Az utolsó ötven kín

Jackl Vivien, 1500m gyors, holtversenyes aranyérem

“Próbáltam a saját tempómat úszni, és így sokkal könnyebb volt, hogy Ajna jött mellettem. Láttam, mikor, mennyire kell meghúzni, láttam, hogy az utolsó ötszázon jön fel mellém, úgyhogy akkor én is belegyorsítottam, hogy annyira ne menjen el. Az utolsó ötvenen én is beleadtam apait-anyait, és örülök, hogy így sikerült és ketten egyszerre értünk be a célba.”

Kapás Boglárka, 200m vegyes, aranyérem

“Nagyon örülök neki, hogy sikerült nyernem, ráadásul kétszáz vegyesen, ami nem a fő számom, bár a cél az volt, hogy itt is első legyek. Kellett egy jó nagy hajrá és boldog vagyok, hogy még volt szívem hozzá. Igazából azt érzem, most még bele tudom tenni az utolsó nagy hajrát, de nem gondolnám, hogy sokkal több maradt bennem.”

Ugrai Panna, 100m gyors, 50m hát, aranyérem

„Ez volt a terv, és az idők sem rosszak… Mivel van szintem a világbajnokságra, nem feszültük túl a versenyt, szerintem sikerült azt hozni és úgy úszni, ahogy most, egy országos bajnokságon kell.”

Zombori Gábor, 200m vegyes, aranyérem

“Megszoktam, hogy (Holló) Bazsival, meg velem szokott kezdődni minden magyar bajnokság, neki volt egy kis incidense, így most egyedül maradtam az első döntőre. Látszik, hogy ez jelenleg még egy félkész állapot, majd a világbajnokságra kell a csúcsformát időzíteni. Ide ez most elment so-so, első számként, de nagyjából azért rendben volt.”

Hartmann Máté, 1500m gyors, aranyérem

“Nem volt az igazi, de lehetett volna rosszabb is – szóval összességében jó ez így két hónapnyi komolyabb edzés után. Leginkább azzal leptem meg magam, hogy elszámoltam a hosszokat és úsztam tovább, mivel azt hittem, hogy száznál sípolnak, de csak ötven volt már hátra…”

Horváth Dávid, 100m mell, aranyérem

“Meglepődtem, őszintén szólva. Bár a huszonötös medencét mindig is jobban magaménak éreztem, fordulóim jók voltak mindig is, az izommemória szerencsére megmaradt, úgyhogy még így két évvel a visszavonulásom után is tudok úszni. Elindulgatok ob-ken, aztán amíg megy, addig megy.”

Békési Eszter, 100m mell, aranyérem

“Végigcsináltunk egy rövid, de keményebb felkészülést, közben volt egy betegség, eléggé megszenvedtem vele. Itt pedig tudtuk, hogy elég szoros lesz a verseny, és nem leszek olyan jó formában, azaz így még jobban örülök az aranyéremnek.”

Szentes Bence, 50m hát, aranyérem

“Na igen, különösen azok gratulálnak hitetlenkedve, akik tudják, mennyit vagyok az uszodában… Nekem, ugye, két év teljesen kimaradt, most visszajöttem kicsit, hiszen én nem azért hagytam abba, mert elegem lett, hanem mert az élethelyzetem nem engedte meg, hogy minden időmet az úszásnak szenteljem. Viszont mindig ott motoszkált bennem, hogy azért még el akarok érni valamit, úgyhogy megint elkezdtem. Délelőtt már az meglepett, hogy bekerültem a döntőbe, aztán megebédeltem, és átrendeztem magamban az egészet, mert éreztem, hogy ebben most több lehet. Hát, így sikerült, boldog vagyok, és persze most nagyon elkezdett viszketni, hogy innen még tovább lehetne lépni.”

Az első nap bajnokai

Férfiak

100m gyors: Németh Nándor (FTC) 46.84

50m hát: Szentes Bence (UNI Győr) 24.11

100m mell: Horváth Dávid (Kőbánya SC) 59.59

200m vegyes: Zombori Gábor (UTE) 1:57.65

1500m gyors: Hartmann Máté (Pécsi Sportiskola) 14:57.89

Nők

100m gyors: Ugrai Panna (Hód Úszó SE) 53.29

50m hát: Ugrai Panna (Hód Úszó SE) 27.55

100m mell: Békési Eszter (BVSC-Zugló) 1:08.07

200m vegyes: Kapás Boglárka (UTE) 2:11.98

1500m gyors: Jackl Vivien (Tatabányai Vízmű) és Késely Ajna (BVSC-Zugló)

Mixed

4x100m gyorsváltó: UNI Győr 3:28.80

(Andor Benedek, Szabó Szebasztián, Pózvai Kiara, Sebestyén Dalma)

4x100m vegyesváltó: BVSC-Zugló 3:50.09

(Magda Boldizsár, Egri-Martin Marcos, Ilyés Laura, Szabó Kincső)

Magyar Úszó Szövetség