A befejező nap egyik leglátványosabb versenyszáma a női magasugrás volt, amely 1928 olimpia versenyszám, s az elmúlt száz éveben 61 centit fejlődött. Az amerikai Elizabeth Stine 1923-ban 148 centire javította a világcsúcsot, amelyet 1987 óta a bolgár Sztefka Kosztadinova tart 209 centivel. Az első világbajnokságot 1983-ban az orosz Tamara Bikova nyerte 201 centivel, aki a következő évben 205 centire javította a világrekordot.

A szigorúbb doppingellenőrzések hatására ennek az ugrószámnak is megállt a fejlődése, 36 éve változatlan a világcsúcs. Ebben a szezonban hárman ugrották át a két métert, a világbajnokságon már 189 centivel a 12-es döntőbe lehett kerülni, az egyetlen magyar induló, Fekete Fédra 180 centivel a 33. lett.

A döntőben a 197 centi volt a vízválasztó, az ukrán Európa-bajnok Jaroszlava Mahucsih és az ausztrál Nicola Olyslagers elsőre ugrotta át. Az ausztrál Patterson viszont csak a harmadikra, viszont a 199-et elsőre, így felcsillant a remény, hogy korábbi sérülése ellenére megvédheti a címét. A 201 centit viszont már csak Mahucsih vitte át, így tavalyi világbajnoki ezüstérme után a dobogó tetejére ért. Már világbajnokként megpróbálkozott a 207 centis magassággal is, de csak biztató kísérlete volt.

Az ukrán Mahuchikh Yaroslava a női magasugrás döntője után

Egyedül  Jaroszlava Mahucsih jutott két méter fölé, s ez világbajnoki aranyat ért
Fotó: MH/Purger Tamás

A legnagyobb érdeklődés a férfi 5000 méter döntőjét kísérte, amelyben a földrészek legjobbjainak a csatáját hozta. Az első világbajnokságot ugyan negyven éve az ír Eamonn Coghlan nyerte, de utána ebben a futószámban is kenyai vagy marokkói versenyző lett a győztes. Írhatnánk, hogy az afrikaiak győzelmi sorozatát a brit Mo Farah szakította meg 2011-ben, de a 2017-ben lovaggá ütött hosszútávfutó szomáliai származású, s akit kilenc évesen egy emberkereskedő csempészett be Angliába. Sír Mo Farah háromszor nyert világbajnoki érmet ebben a számban.

A tavalyi világbajnokságon a norvég csodafutó Jakob Ingebrigtsen a távon visszahódította a címet Európának. A mindössze 22 éves olimpia bajnok 1500 méteren elszenvedett vereségét azzal magyarázta, hogy betegeskedett, ezért nincs száz százalékos formában. Ennek ellenére vállalta a rajtot 5000 méteren.

A döntő nagyon kedvezően alakult az európai futó számára, mert ugyan a kenyai Kipkurui a lassú kezdés után megpróbált megszökni, de féltávnál utolérték, s a három etióp nem erőltette az erősebb iramot. Ingebrigtsen nagyon okosan és türelmesen versenyzett, 3800 után a tízedikről felzárkózott a hatodik helyre, majd az utolsó körben a másodikra a spanyol Mohamed Katir mögé. Kettőjük párharcát a norvég futó nyerte, aki gyáván versenyző riválisai segítségével 13 percen kivüli eredménnyel is győzni tudott. A kenyai Jacob Krop érkezett harmadikként a célba.

Az olimpia bajnok és címvédő amerikai 22 éves Athing Mu azonban nagyon bátran nagy iramot diktálva bekezdett a női 800 méter döntőjében. A hajrában azonban a kenyai Mary Morra és a fiatal brit Keely Hodgkinsin is megelőzte. Morra nem beérkezett, hanem beugrott a célba, majd néhány másodperccel táncolva ünnepelte sikerét.

„Soha nem volt még ilyen jó hangulatú világbajnokság. Budapest igaz világbajnoki város volt, a szervezőbizottság lenyűgző világversenyt rendezett” – monda Sebestian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke, amit sok százezer szurkoló is bizonyíthat.

Az utolsó nap eredményi

Férfiak. 5000 m, világbajnok: Jakob Ingebrigtsen (Norvégia) 13:11.30
2. Mohamed Katir (Spanyolország) 13:11.44
3. Jacob Krop (Kenya) 13:12.28
    Kovács Ferenc Soma az előfutamban kiesett.

4×400 méteres váltó, világbajnok:  Egyesült Államok (Quincy Hall, Vernon Norwood, Justin Robinson, Rai Benjamin) 2:57.31
2. Franciaország (Ludvy Vaillant, Gilles Biron, David Sombe, Téo Andant) 2:58.45
3. Nagy-Britannia (Alex Haydock-Wilson, Charles Dobson, Lewis Davey, Rio Mitcham) 2:58.71

Fekete Fédra kiesett a selejtezőben.

4×400 méteres váltó, világbajnok: Hollandia (Eveline Saalberg, Lieke Klaver, Cathelijn Peeters, Femke Bol) 3:20.72 perc
2. Jamaica (Candice McLeod, Janieve Russell, Nickisha Pryce, Stacey Ann Williams) 3:20.88
3. Nagy-Britannia (Laviai Nielsen, Amber Anning, Ama Pipi, Nicole Yeargin) 3:21.04