Az elmúlt időszakban többször is felmerült a kérdés: melyik szövetséghez tartozik az immár olimpiai sportágnak minősülő break. A Magyar TáncSport Szakszövetség (MTáSz) elnökével, Zsámboki Marcellel beszélgettünk…
-Azt már tudjuk, hogy az egyik táncos műfaj bemutatkozhat a Tokiót követő olimpián. Pontosan milyen szövetséghez tartozik ez a szakág?
Óriási öröm és megtiszteltetés a táncsportnak és a Magyar TáncSport Szakszövetségnek is, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2020. decemberi döntése értelmében a break, mint (tánc)sport ott lesz a 2024-es olimpián. A sporttörvény pontosan körülírja és meghatározza azon törvényi feltételeket, melyek mentén levezethető, hogy a tánc, mint sportág területén belül is csak egy szakszövetség működhet, ez pedig a Magyar TáncSport Szakszövetség (MTáSZ). Bármely olyan egyesület, sportvállalkozás, vagy utánpótlás neveléssel foglalkozó szervezet, melynek alaptevékenysége a táncsport működtetése, valamint versenyrendszerében való részvétel, kérheti felvételét tagszervezeteink közé. Így nyitott az út mindenki számára, hogy a Nemzetközi Táncsport Szövetség (WDFS) alá tartozó táncstílusokban, szakágakban az MTáSZ, mint ernyőszervezet, és mint – többek között – a hazai táncsport versenyrendszerének működtetéséért felelős szakszövetség keretein belül akár kvalifikációt szerezhessen.
-Többször láttunk nyilatkozni különböző médiumokban a break szövetség képviselőjeként vezetőket…
A Magyar Breaktánc Szövetség szervezeti típusa egyesület! Ezzel szemben Magyar TáncSport Szakszövetség szervezeti típusa nem más, mint országos sportági szakszövetség. Itt van tehát az a különbség, melyre a már említett sporttörvény is nagyon szigorú szabályozást ír elő. A WDSF egyetlen nemzeti szövetséget ismer el országonként, mely a hazai szabályozás szerint is mi vagyunk. Természetesen a Magyar Breaktánc Szövetség is kapcsolódhat, mint tagszervezet a szakmai munkánkhoz, így az ő táncosaik is kvalifikációt szerezhetnek, de kizárólag a mi és a WDSF versenyrendszerén keresztül akár a 2022-es birminghami Világjátékokra, a 2021-es budapesti World Urban Games-re, a 2024-es Párizsi Nyári Olimpiai Játékokra, vagy a 2026-os dakari Ifjúsági Olimpiára.
-Mi a pontos szövetségi háttér jelenleg?
Az MTáSZ 2019. március 22. napján megtartott rendkívüli közgyűlésén megalapította a szakszövetségen belüli (a versenytánc, akrobatikus rock and roll szakág mellett) harmadik szakágát az Autentikus, Modern- és Divattáncok szakágat, mely jelentős változásokat jelentett a Magyar TáncSport Szakszövetség életében. Következő lépés az új szakág tartalommal, vagyis szakterületekkel történő „megtöltése” volt. Amíg az alapszabályi módosításokat – többek között a járványügyi intézkedések miatt tiltott gyülekezés, vagyis közgyűlés összehívásának tilalma miatt – nem tudjuk átvezetni, addig a szakterületeket a meglévő két szakágunk alá soroltuk be. Az MTáSZ elnöksége 2020. január 1-vel létrehozta a versenytánc szakágon belül a művészi táncok, színpadi táncok, folklór, karibi táncok és smooth táncok szakterületét, továbbá az akrobatikus rock and roll szakágon belül a break szakterületet, az utcai táncok, valamint a disco és akrobatikus-disco szakágakat, egyben megteremtette ezen szakterületekhez történő csatlakozás feltételeit is. A 2020-as évben, bár a versenyrendszerünket csupán 29 %-on tudtuk működtetni, de az új szakterületek versenyszabályzatainak kidolgozása – neves szakemberek segítségével – gőzerővel zajlott, így 2021-ben – nagy örömünkre – már minden WDSF szakterületen tudunk versenyrendszert működtetni, és kvalifikációs versenyeket rendezni.
-Mi a nemzetközi trend? A WDSF-tagszövetségek alá ugyanúgy tartoznak további szakágak?
Magyarországon a sporttörvény által világos és átlátható a szabályozás, mely számunkra megkönnyíti a WDSF felé való kapcsolódásunkat. Az elmúlt három évben a sportdiplomáciai törekvéseinket is erősítve elmondhatjuk, hogy nagyon jó, és szakmailag is előremutató kapcsolatot alakítottunk ki a nemzetközi szövetséggel, így a hazai táncsport szabályozást példaértékűnek is tartja a WDSF. Világosan látjuk, és ezt a sporttért felelős államtitkárság, a Nemzeti Versenysport Szövetség, valamint a Magyar Olimpiai Bizottság is megerősíti, hogy az MTáSZ az egyetlen partner a WDSF, a NOB, valamint a GAISF (Nemzetközi Sportszövetségek Szövetsége) felé, mely a táncsport valamennyi szabályozott (szak)területét lefedi. Európában az elmúlt években szintén azon törekvések erősödtek fel, hogy a nemzeti táncsport szövetségek szabályozzák és fedjék le a WDSF által működtetett nemzetközi – kvalifikációs – versenyrendszert. Ebben Magyarország az élen jár, de természetesen vannak olyan nemzeti szövetségek, ahol már évtizedekkel ezelőtt megtörtént a nagy (tánc)integráció.
-Elnökké választásakor többen kritizálták a szövetség kiszélesítésének ötletét. Úgy látszik ebben igaza volt. Egyre népszerűbb a tánc, egy szakág ott van az olimpián. Volt-e valamiféle pozitív visszacsatolás a kritikusai részéről?
Egy sportvezető akkor lehet elégedett, ha a szakszövetség tagszervezetei is elégedettek. Természetesen az út még hosszú addig, hogy mindannyian egy irányba haladjunk, azonban a világos és kellő szakmai megalapozottsággal történő kommunikáció ezen nagyon sokat segíthet. Itt vannak még feladataink, de a kritikusok is egyre inkább belátják, hogy az ernyőszervezetként működő szakszövetség bővítése – törvényi előírás alapján is – elodázhatatlan, nem utolsó sorban a fejlődésünket is szolgálja. Az aggódó tagszervezeteket pedig ezúton is szeretném megnyugtatni, hogy a versenytánc területén létrejött szakszövetség az átlátható szabályozás mentén fogja továbbra is működtetni új szakterületeit. A 35 éves munkánkba bekapcsolódó új tagszervezetek nagy lelkesedéssel és odaadással, kellő alázattal és a többi szakág feltétlen elismerésével közelednek egymáshoz, így az a várt teljes egység remélem hamar kialakul közöttünk.
-Hogy lehet az olimpiára kvalifikálni?
A WDSF, mint a NOB együttműködő partnere kidolgozta az olimpiai kvalifikáció rendszerét, mely most van véglegesítés alatt. Azt tudjuk, hogy a Világjátékok (2022), a World Urban Games (2021), valamint a kontinens és világbajnokságok rendszere és eredményei, továbbá egy Grand Slam-széria elindítása adja majd a 16 fiú és 16 lány versenyző kijutását az olimpiára. Határozott törekvésünk, hogy a 2019-ben óriási sikerrel megrendezett budapesti World Urban Games, mely idén márciusi döntés alapján remélhetőleg ismét Magyarországon lesz megrendezve, továbbá egy olimpiai kvalifikációs 2022/2023-as Break Európa- vagy Világbajnokság rendezési jogát Magyarországra tudjuk hozni. Ezen törekvésünket a WDSF teljes erővel támogatja, azonban az anyagi erőforrások előteremtése, és az EMMI Sportért Felelős Államtitkárság támogatásának elnyerése még feladataink között szerepel. Őszintén szurkolunk azért, hogy fiatal, tehetséges és nagyon ambiciózus versenyzőink kvótát szerezzenek valamelyik versenyen.
-Milyen lökést tud adni a Dancing with the stars (DWTS) a hazai táncnak?
Az MTáSZ büszke arra, hogy a korábbi nagy sikerű Szombat esti láz című produkció után a TV2 Dancing with the Stars produkciónak együttműködő partnere lehetett. A közös munka folytatódik, hisz 2021-ben is lesz DWTS, így az MTáSZ kitűnő versenytáncosai továbbra is ott lesznek a sztárok mellett a parkettán, vagy a zsűri tagjai között. Mérhető eredmények azt gondolom, hogy az év második felében lesznek, hisz a pandémia miatt nálunk is – a tavasz folyamán – kényszerű leállás volt az edzések, illetve a versenyek megtartásában. Őszintén hiszem, hogy korosztálytól függetlenül nemcsak a táncsport egyesületek, hanem a tánciskolák, tánctanfolyamokon résztvevők száma is gyarapodni fog, mely szintén egy új lendületet adhat sportágunk népszerűségének.
-Van-e elvárás a következő Világjátékokkal kapcsolatban? Kik lehetnek a magyar indulók? Oda hogy lehet kvalifikálni?
A 2021-es birminghami Világjátékokat elhalasztották egy évvel, így versenyzőinknek további egy éve van a felkészülésre. Ez a döntés a felkészülés „véghajrájában” mélyen érintette a táncosainkat. A pandémia miatti kényszerű szünet pedig mint minden más sportágban, a nemzetközi versenyrendszert is megállította. Reméljük, hogy jövőre az Andrea Silvestri, Váradi Martina latin versenytáncos páros biztos részvevője lesz a Világjátékoknak. A világranglista 4. helyét elfoglaló páros számára nem lehet kétséges a részvétel, hisz bár csak edzőtermi formájukat láttam, de nagyon biztató az erős produkciójuk az idei Európa- és világbajnokságra. Nagy küzdelem folyik az akrobatikus rock and roll szakágon belül, hisz három páros is küzd az európai kvótáért. A break szakterület pedig a WDSF által újonnan felállított kritérium és kvalifikációs rendszer alapján szerezhet kvótát. Reméljük, hogy mindhárom szakág/szakterület képviselheti az országot az USA-ban megrendezésre kerülő Világjátékokon 2022-ben.
-Pontosan hány irányzat tartozik jelenleg az MTáSz égisze alá?
A több évtizede működő versenytánc, valamint az akrobatikus rock and roll szakágak mellett az autentikus, modern- és divattánc szakágat szeretnénk megtölteni a már említett művészi táncok, színpadi táncok, folklór, karibi táncok és smooth táncok, valamint az utcai táncok, a disco és akrobatikus-disco szakterülettel. Az MTáSZ elnöksége 2020 végén elfogadta és a következő közgyűlésen a tagszervezetek jóváhagyását is kéri a szakszövetség a „Sokszínű és dinamikus táncsport” című 2021-2025-ös sportágfejlesztési stratégiájához, melyben a break (jelenleg szakterület) már idén önálló szakággá is válhat. Fontos mérföldkő ez a szakszövetség életében, hisz az eddigi Nemzeti Versenysport Szövetség égisze alatt működő szövetség egyik (tánc)sportága már a Magyar Olimpiai Bizottság égisze alá is tartozik.
-Hogyan értékeli a szakszövetség elmúlt két évét, mely működés az ön által vezetett elnökséghez is nagyban köthető?
Az egyik legfontosabb vállalásom az volt, hogy a szakszövetség pénzügyi egyensúlyát helyreállítsuk, ez sikerült. Megfontolt, átgondolt szakmai és pénzügyi, gazdasági lépéseket hoztunk meg, mely meghozta gyümölcsét. A pandémia miatt természetesen mi, és tagszervezeteink is nehéz anyagi helyzetbe kerültünk, azonban a sportért felelős államtitkársághoz kárenyhítési egyedi kérelemmel fordultunk, mely reményeink szerint támogatásra talál. Időben és megfelelő határozottsággal tájékoztattuk szervezeteinket a világjárvány által hozott kormányintézkedésekről, így a korlátozások feloldásával 2020 augusztusában azonnal tudtuk a versenyrendszerünket folytatni. A tagszervezetek türelemmel és megértéssel fogadták az intézkedéseket, azonban páran sajnos nem tudták „átvészelni” a hosszú bezártságot. A harmadik szakág versenyrendszerének és szabályzatainak kialakítására sok-sok órát és hetet fordítottunk, így úgy gondolom, hogy a jelenlegi korlátozások feloldásával ismét sikeresen tudunk versenyezni itthon és a nagyvilágban egyaránt. Az elnökség minden tagja elkötelezetten – személyes és egyéni érdekek nélkül – folytatja munkáját, mely sportvezetőként a jövőre tekintve is csak bizakodásra adhat okot. Másfél éve azt mondtam megválasztásomkor, hogy „az elvállalt feladat kötelez, a munka hatékonyságra sarkall, az összetartás erőt ad, a bizalom meghozza gyümölcsét.” E mondat szerint dolgozunk a magyar táncsportért 2021-ben is.
Forrás: http://.sportbanyaszat.reblog.hu – RSS